| iyiForum.Net |

Hoş geldiniz sayın ziyaretçimiz; Forumumuzdan daha iyi yararlanabilmeniz için kayıt olmanızı öneriyoruz.

Hoş Geldin Ziyaretçi, Şu anda siteye giriş yapmamış görünüyorsunuz. Site kullanımı hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.

Üye Olmak İçin Lütfen Tıklayınız.

Üye olduysanız ve şifrenizi kaybettiyseniz Şifremi Kaybettim adresini kullanabilir , Yada Daha Farklı Sorunlar İçin Site Yetkilisi ile İletişime Geçebilirsiniz.

Forum Kurallarını Okumak İçin Lütfen Tıklayınız .

Duyurular Kısa yolu

Buradan duyurulara hızlıca ulaşabilirsiniz.

Neler Yeni?

Buradan yeni içeriklere ulaşabilirsiniz.

İletişim

Buradan bize mesaj atabilirsiniz.


 • Özgün Forum Sitemize Hoş Geldiniz. Marjinal bir ortamda özgünlüğün tadını çıkarmak istiyorsanız doğru yerdesiniz!

Özgün Makâle El titremesi kötüye işaret mi? Onu neler tetikliyor?

Redia

Webmaster
Admin
Teknik Ekip
Sms Onaylı
Özgün Üye
Erkek
3 May 2021
133
118
100
Tr
iyiforum.net
Cinsiyeti
 1. Erkek
1700125583613.png

“Son zamanlarda ellerimin daha fazla titrediğini fark ettim. Endişelenmeli miyim?”

Şayet bu bugünlerde aklınıza takılan bir soruysa doğru yerdesiniz. Zira bu makale size yardımcı olabilir. Bilim insanlarına göre, el titremesi günlük hayatınızı etkilemiyorsa endişelenecek bir şey olmayabilir. Ama olası nedenleri hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var.

Aslında hepimizin elleri hafif bir şekilde titriyor ve bu normal kabul ediliyor. Ellerinizi avuç içi yukarı bakacak şekilde öne doğru uzatın ve üzerine bir kağıt koymayı deneyin; böylece ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Ancak yaşlandıkça, arka planda gerçekleşen bu titreme daha belirgin hâle gelebiliyor. Yaşı 70'in üzerinde olan insanların neredeyse dörtte birinde gözle görülür bir titreme fark ediliyor.

Ayrıca, normal titremeyi çıplak gözle görülebilecek kadar artırabilecek potansiyel tetikleyiciler de söz konusu. Peki nedir bunlar? Harvard Tıp Fakültesi’nden Dr. Trisha Pasricha Washington Post’ta kaleme aldığı makalede bunları şöyle sıralıyor:
 • Korku, anksiyete veya yorgunluk​
 • Ateş, tiroid bezinin aşırı çalışması veya kan şekerinin düşük olması​
 • Ağır egzersiz​
 • Nikotin ve kafein​
 • Alkol ve uyuşturucu bağımlığı​
 • Bazı anti-depresan ilaçlar​
Bu durumlarda, potansiyel tetikleyicilere yönelik önlem ve tedaviler titremeyi düzeltebilir. Bununla birlikte titreme Parkinson veya multipl skleroz gibi durumlara da işaret ediyor olabilir. Bariz bir tetikleyici olmadan ortaya çıkan bir titreme yaşıyorsanız mutlaka doktorunuzla iletişime geçin.

El titremesi neden olur? İşte altında yatan nedenler​

saglik-1_3ns3.png

Titreme, genellikle antagonistik kasların hızlı, dönüşümlü kasılmaları nedeniyle oluşan istemsiz hareketlerdir. Beyin ve kasların titremelerdeki rolü hakkında bildiklerimizin dışında, bağırsakların da birçok nörolojik bozuklukta önemli rol oynadığına dair araştırmalar var.

Bir doktorun konuyla ilgili sorabileceği ilk sorulardan biri şu: Titreme istirahat hâlindeyken mi yoksa bir aktivite sırasında mı meydana geliyor? Nedeninin belirsiz olduğu bazı durumlarda doktorlar özel bir beyin taraması isteyebilir. Peki titremenin (yukarıda bahsetiğimiz tetikleyiciler dışında) olası nedenleri nelerdir? Kısaca göz atalım...
 • Esansiyel tremor (Titreme hastalığı)​

Belki titremeniz daha çok hareketle ortaya çıkıyor veya sadece yazı yazarken oluyor. Bu çok yaygın görülen esansiyel tremor olabilir. Bu gibi durumlarda hastalar, klavyede yazı yazmaya çalışırken yanlışlıkla aynı tuşa tekrar tekrar basmak, tıraş olurken elleri sabit tutmakta zorlanmak veya yemeğin ağızlarına ulaşamadan çataldan düşmesi gibi senaryolar anlatıyor.

Esansiyel titreme genellikle her iki elde simetrik olarak ortaya çıkıyor. Kendi başına tehlikeli olarak kabul edilmiyor ancak ileride daha yüksek Parkinson riskine işaret olabileceği düşünülüyor. Bu nedenle doktorunuzu sağlık durumunuzdaki herhangi bir değişiklikten haberdar etmeniz önem taşıyor.

Esansiyel titreme yaşlandıkça daha sık görülüyor ve bazı çalışmalar 65 yaşından sonra başlayan titremenin bunama riski ile ilişkili olduğunu ortaya koyuyor.


 • Parkinson hastalığı​

Titreme, Parkinson hastalığı olan her 4 kişiden yaklaşık 3'ünde görülen bir semptom. Genellikle istirahat hâlinde ve sadece bir elde başlıyor ama bacak veya ayakta da ortaya çıkabiliyor.

Bu titremenin kısmen beynin substantia nigra adı verilen bir bölgesindeki dopamin tükenmesiyle ilişkili olduğu düşünülüyor. Parkinson tedavisinde vücudun dopamin tedarikini artıran ilaçlardan destek alınıyor.
 • Multipl skleroz​

Titreme, merkezi sinir sistemiyle ilgili bir hastalık olan multipl sklerozlu pek çok hastayı etkiliyor. Multipl sklerozu olan kişiler, bir tarafta ani his kaybı veya görme sorunu gibi nörolojik semptom ‘atakları’ yaşayabiliyor ve bunlar bir sonraki atak başlamadan önce kendiliğinden iyileşiyor gibi görünebiliyor.
 • Wilson hastalığı​

Titremenin daha az yaygın bir nedeni olan Wilson hastalığı, genç hastalarda daha sık teşhis ediliyor ve bakırın karaciğer, eklemler ve beyin gibi vücudun bazı bölgelerinde birikmesine neden olan genetik bir kusur nedeniyle ortaya çıkıyor.

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi; aşırı kafein, anksiyete, ağır egzersiz ve yorgunluk el titremesini tetikleyebiliyor. Ancak elinizin titremesi geçmiyor ve yemek yeme, diş fırçalama gibi günlük rutinlerinizi olumsuz etkiliyorsa en kısa zamanda doktorunuza danışmanızda fayda var.

Hareket bozukluğu olan kişilerin doktorları dışında daha geniş bir sağlık ekibinden yardım alması gerekebiliyor ve bazı durumlarda bir ilaç tedavisi dışında ihtiyaçları olabiliyor. Bu gibi durumlarda genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek (terapist, psikolog ve diyetisyen gibi) diğer uzmanlarla nasıl bağlantı kurabileceğinizi sormaktan çekinmeyin.​
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst Alt
DUYURU: Sitemize dışarıdan yetkili alımı yapılmamaktadır. Sâdece özgün yazılar paylaşmak şartıyla, Özgün Üye ve Editör statüsü için başvuru yapabilirsiniz. Yazılarınız ve paylaşımlarınız incelendikten sonra ilgili statüye atanırsınız.