| iyiForum.Net |

Hoş geldiniz sayın ziyaretçimiz; Forumumuzdan daha iyi yararlanabilmeniz için kayıt olmanızı öneriyoruz.

Hoş Geldin Ziyaretçi, Şu anda siteye giriş yapmamış görünüyorsunuz. Site kullanımı hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız.

Üye Olmak İçin Lütfen Tıklayınız.

Üye olduysanız ve şifrenizi kaybettiyseniz Şifremi Kaybettim adresini kullanabilir , Yada Daha Farklı Sorunlar İçin Site Yetkilisi ile İletişime Geçebilirsiniz.

Forum Kurallarını Okumak İçin Lütfen Tıklayınız .

Duyurular Kısa yolu

Buradan duyurulara hızlıca ulaşabilirsiniz.

Neler Yeni?

Buradan yeni içeriklere ulaşabilirsiniz.

İletişim

Buradan bize mesaj atabilirsiniz.


  • Özgün Forum Sitemize Hoş Geldiniz. Marjinal bir ortamda özgünlüğün tadını çıkarmak istiyorsanız doğru yerdesiniz!

Özgün Makâle Yapay Zeka İle Telefonlar Daha Mı Akıllı Olacak?

Redia

Webmaster
Admin
Teknik Ekip
Sms Onaylı
Özgün Üye
Erkek
3 May 2021
133
118
100
Tr
iyiforum.net
Cinsiyeti
  1. Erkek
1700125256817.png

Yapay zeka kavramı, özellikle bilim-kurgu ve fantastik senaryoların başlıca öğelerinden biri oldu. Kendini geliştiren, kendi kendine öğrenebilen sistemler ve yazılımlar gibi kimi zaman güldüren kimi zaman ise ürküten yapay zeka kavramı artık cebimize sığacak hale geldi! Akıllı telefon döneminden sonra şimdi de zeki telefonlar dönemi başlıyor dersek hiç de yanlış olmaz.

Huawei, Kirin 970 adını verdiği işlemci ile dünyada ilk kez yapay zekaya sahip bir işlemci üretti. Bu mobil işlemci, sahip olduğu NPU (Neural-network Processing Unit) ile yapay zeka işlemleri çok daha hızlı ve güç tüketimi konusunda tasarruflu gerçekleşecek.

NPU Nedir?
npu nedir Neural-network Processing Unit

NPU birimi, bu zamana kadar kullanılan mobil işlemcilere kıyasla 25 kat daha hızlı işlem gücü sunan ve bu avantaja rağmen güç tüketimi konusunda da 50 kata varan güç tasarrufu sağlayan bir teknolojidir.

Bu performans karşılaştırması, NPU’ya sahip bir işlemcinin CPU+GPU ve CPU kombinasyonlarına kıyasla ne kadar yüksek performans sunabileceğini açık bir şekilde gösteriyor.

Yapay zekanın asıl vurucu olacağı nokta ise, akıllı telefonlardaki sanal asistanlar ile kuracağı iletişim. Siri, Bixby, Google Assistant gibi yardımcılara ek olarak, Google TensorFlow, Facebook Caffe2, ve Android NN gibi yapay zeka platformlarıyla uyumlu olması da bu işlemciyi avantajlı konuma geçirecek.

NPU’nun Avantajları Neler?
Bir telefonda NPU neye yaracak diye düşünenler için ise gündelik olarak yaptığınız şeyleri takip edip öğrenen bir telefon örneğini verebiliriz. Bu telefon NPU birimi ve gerekli yazılım desteği sayesinde, tüm alışkanlıklarınızı öğrenebilecek. Uyku saatiniz, uyanma saatiniz, ofise veya eve dönüş saatlerinizi öğrenebilen ve buna göre programlamalarınızı yapan bir zeka… Gerçekten etkileyici olabilir.

Qualcomm ise NPU birimini insan beynine benzerliği tanımlıyor. Geleneksel işlemciler bir işlemi yapmak için onu tetikleyecek bir tanım bekler ancak NPU birimleri tıpkı bir insan beyni gibi çalışır. Bir işlemi yapmak için öncesinde başka bir işlemin gerçekleşme zorunluluğunu da ortadan kaldırır.

Akıllı telefonların “zeki” telefonlara evrilmesi konusundaki ilk adımlar atıldı. Bakalım yakın gelecekte bizleri ne kadar zeki telefonlar bekliyor? Telefonların yapay zekaya sahip olması size ne ifade ediyor? Aşağıda yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.​
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst Alt
DUYURU: Sitemize dışarıdan yetkili alımı yapılmamaktadır. Sâdece özgün yazılar paylaşmak şartıyla, Özgün Üye ve Editör statüsü için başvuru yapabilirsiniz. Yazılarınız ve paylaşımlarınız incelendikten sonra ilgili statüye atanırsınız.